iPhone 16: Co už víme?

Do představení nového iPhone 16 sice zbývá ještě zhruba půl roku, ale spekulace a úniky informací už nám dávají alespoň nějaký obrázek o tom, co můžeme od nadcházející generace iPhonů očekávat. Dočkáme se nových přelomových funkcí, nebo Apple půjde cestou mírného vylepšení toho, co už známe? Vyplatí se počkat na nový model?

Design

Očekává se, že iPhone 16 se bude designově hodně podobat svému předchůdci, iPhonu 15. To znamená, že se můžeme těšit na plochý hliníkový rám a skleněná záda. Dále se dá očekávat vylepšení akčního tlačítka a nevylučuje se ani přidání nového „Capture Button“, které by mohlo sloužit jako spoušť pro fotoaparát. V tomto ohledu by tedy mohlo dojít k určitému posunu.

Displej

Podle určitých informací se Apple chystá u modelů Pro zvětšit displej. iPhone 16 Pro by měl mít 6,2palcový displej a iPhone 16 Pro Max 6,9palcový displej. Nejednalo by se tedy o úplně zanedbatelné zvětšení. Základní modely by měly mít nadále displeje o stejné velikosti jako iPhone 15, tedy 6,1 palce a 6,7 palce. Vylepšení by se mohla dočkat i OLED technologie.

Jestliže někdo z Vás doufal ve 120Hz displej u iPhone 16, budete s největší pravděpodobností zklamáni. Dle dostupných informací Apple stále zachová u základních modelů displej s obnovovací frekvencí 60 Hz, což je ve srovnání s konkurencí opravdu málo.

Fotoaparát

Očekává se, že fotoaparáty iPhonu 16 budou z hlediska technologie velmi podobné jako u iPhonu 15 - tedy 48 Mpx hlavní fotoaparát, který bude doplněn o 12 Mpx širokoúhlý fotoaparát, selfie čočku a teleobjektiv, který nalezneme u Pro modelů. A právě u Pro modelů by se mohl objevit 48 Mpx širokoúhlý fotoaparát.

Co však může být rozdílné od předchozích modelů, je rozmístění samotných čoček foťáku. Spekuluje se, že v tomto ohledu dojde jak u iPhonu 16, tak u iPhonu 16 Pro, ke změně.

Výkon 

Jestliže společnost Apple zůstane u svého standardního postupu, tak bychom se u iPhonu 16 a 16 Plus měli dočkat čipu A17, který nalezneme u iPhonu 15 Pro a 15 Pro Max. U Pro modelů nové generace iPhone 16 bychom se měli dočkat nového čipu A18. Některé zvěsti však naznačují, že by i standardní iPhone 16 mohl běžet na čipu A18 a Pro verze na výkonnějším modelu stejného čipu (A18 Pro).

Dostupnost a cena 

iPhone 16 by se měl oficiálně představit v září 2024. Cena by se pravděpodobně měla pohybovat na stejné nebo podobné úrovni jako u iPhonu 15, který v Česku startoval na necelých 24 000 Kč. V případě Pro modelu to bylo necelých 30 000 Kč. Co se týče dostupnosti nových modelů, tak lze pouze těžko předpovídat, na kolik lidí se hned při spuštění prodeje dostane. Dostupnost Pro a Pro Max modelů bývá zpravidla horší.

Závěr 

iPhone 16 se zdá být slibnou generací iPhonů, která by mohla přinést jisté zajímavé funkce i změny. Ať už by šlo o větší displej, nové akční tlačítko nebo nový design fotoaparátů. Vzhledem k tomu, kolik času do vydání nového modelu zbývá, je ještě velmi brzo na hodnocení, zda se vyplatí počkat na iPhone 16 nebo sáhnout po starším modelu.

 

Poznámka: Informace v tomto článku jsou založeny na spekulacích a únicích informací. Apple je oficiálně nepotvrdil.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz